Vsak dober vrtnar ali načrtovalec ve, da so trajnice osnova lepo urejenega okrasnega vrta ali javne zelene površine.

Najlažje je zasaditi nekaj dreves in grmovnic ter zasejati travo, morda dodati barvito gredico enoletnic. A to ni dovolj. Piko na i dajo prav trajnice. Zakaj?

Ker so zanimive celo leto, ko cvetijo in tudi, ko ne cvetijo. Ker sadiko kupimo le enkrat, ta pa raste in se razrašča. Tako da ˝mladičke˝ kmalu lahko presadimo drugam ali z njimi razveselimo prijatelje. Toliko sort je, da lahko z njimi ustvarimo strogo formalni vrt ali sproščeno divji, kričeče barvit ali prefinjeno umirjen kotiček. So majhni, le slab centimeter visoki drobižki, ki zapolnijo fuge tlakovanih poti, pa tudi pravi orjaki, ki nas skrijejo pred radovednimi pogledi.

Koliko denarja naša mesta vsako leto namenijo gredam enoletnic in cvetočih čebulnic? Preveč. V mestnih parkih lahko barvite enoletnice elegantno zamenjajo zanimive trajnice. Poleg tega, da so lepe, jih sadimo le enkrat in je zato strošek za sadike neprimerno nižji.

Če smo uspeli zbuditi vašo radovednost, berite dalje.

Na naši strani je mnogo zanimivega. V naši vrtnariji boste dobili vse, kar potrebujete, da bi dodali barvitost in zanimive teksture vašemu vrtu. V vrtnariji Trajnice Golob-Klančič gojimo preko 1100 vrst in sort trajnic. Od Acaena-e do Waldsteinia-e. Vedno imamo na zalogi velike količine posameznih vrst (sort), ki so namenjene urejevalcem okolja ali večjim zasaditvam s trpežnimi rastlinami. Naše strokovno zelo dobro podkovane in visoko izobražene prodajalke vam bodo z veseljem pomagale pri izbiri. Na pomoč bodo priskočile tudi, če boste imeli kakršnokoli vprašanje glede načrtovanja, zasajanja ali vzdrževanja.

Ker pove slika več kot tisoč besed ...

Polži, zlasti rdeči lazar, so lahko na vrtu velika nadloga. Zlasti nekatere trajnice imajo tako radi, da jih včasih požro pav do tal. Včasih pa v velike mehke liste naredijo grde luknje. Predvsem imajo radi lataste plamenke in hoste. Vendar so te trajnice tako lepe, da se jim zaradi tega ne bomo odpovedali. Rajši bomo polžem napovedali vojno in v njej seveda tudi zmagali. Biti pa moramo pri tem vztrajni in poskrbeti, da z zatiranjem polžev ne bomo pomorili tudi koristnih divjih vrtnih živalic, ki nam pomagajo na vrtu vzdrževati naravno ravnotežje. Takšni so ježi, žabe in krastače, pa martinčki in slepci in še marsikaj drugega, kar prebiva na našem vrtu ali ga vsaj občasno obišče in pozoblje veliko število škodljivcev. Zato moramo po vrtu šariti s kemijo zelo preprosto. Danes je že na voljo kar nekaj preparatov, ki niso strupeni za človeka in manjše živali, pač pa poskrbijo le za močno zmanjševanje števila polžev na vrtu.

Marsikdo prisega na nekatera sredstva, ki polže le odganjajo, oziroma jih ovirajo pri gibanju po vrtu, od potresanja apna, soli,  pepela, žagovine, zdrobljenih jajčnih lupin, do nastavljanja vab s pivom. Vsa ta sredstva seveda imajo določen učinek, vendar, če se polži prenamnožijo, bomo hoste in podobne trajnice obvarovali edino le z ekološkimi granuliranimi vabami, ki jih bomo vsakih štirinajst dni enkrat trosili v bližini nasadov trajnic.

Tekst:
Jožica Golob-Klančič
univ. dipl. ing. hort.

Vsi prispevki in slike so avtorsko zaščiteni. Če jih želite kjerkoli uporabiti nas prosim Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled..